Hae reseptejä Hae koko sivustosta
 
 

Tuotevalikoima

Tuotteet
Hillosokeri

Hillosokeri


Hillosokeri on säilönnän erikoissokeri. Sen avulla on nopeaa ja vaivatonta valmistaa sopivan sakeaa ja hyvin säilyvää hilloa, marmeladia tai vaikkapa chutneyta. Tarvitset vain marjoja tai hedelmiä, hieman vettä ja Hillosokeria! Hillosokeri sisältää kidesokerin lisäksi mm. marjojen ja hedelmien omaa hyytelöivää ainetta, pektiiniä, joka antaa hilloille sopivan kiinteän rakenteen. Hillon säilyvyyden varmistamiseksi Hillosokeriin on lisätty kaliumsorbaattia, jota on luonnostaan mm. pihlajanmarjoissa.

 

 

 

 

20-vuotias Hillosokeri


Hillosokeri tuli Suomen markkinoille vuonna 1988 edellisen vuoden paikallisen koemarkkinoinnin jälkeen. Hillosokerin perusmalli ja sekoitusidea saatiin Euroopasta, mutta Suomessa saatuja tutkimustuloksia apuna käyttäen mallista sovellettiin kotimaisten marjojen, erityisesti mansikoiden hilloamiseen sopiva Hillosokeri. Hillosokeria myytiin aluksi 500 gramman pusseissa, kunnes vuonna 1991 pakkauskoko muutettiin nykyiseksi eli kilon pussiksi.

Dansukker Hillosokeri on suomalaisten suosikki: hilloa tekevistä kotitalouksista sitä käyttää peräti 80 % (Taloustutkimus 2008). Hillosokerin sesonki kestää läpi kesän: mansikan jälkeen purkkiin laitetaan vadelmaa, mustikkaa ja puutarhamarjoja. Syksyn omenoista saadaan makoisa omenasose Hillosokerilla. Monet käyttävät Hillosokeria myös talvella, sillä sen avulla hilloa tai marmeladia voi tehdä myös pakastemarjoista, appelsiineista ja muista kauden hedelmistä.

Suomalaisten suosikki tunnetaan myös kansainvälisesti. Suomen Sokeri Oy valmistaa Kirkkonummella Dansukker Hillosokeria Ruotsin, Tanskan, Norjan, Viron, Latvian sekä Liettuan markkinoille ja myös Venäjän (Moskovan) markkinoille.

Marjaisia jälkiruokia